Jak oszczędzać prąd elektryczny ?

Prostym zabiegiem niewymagającym zmian w instalacji, ale mogącym przynieść realne korzyści, jest wymiana tradycyjnych żarówek wycofywanych ze sprzedaży na bardziej wydajne źródła światła, takie jak żarówki halogenowe oraz świetlówki kompaktowe, liniowe lub kołowe. W większości przypadków może to być prosta zamiana w tej samej oprawie. Czasem trzeba będzie jednak wymienić także oprawę oświetleniową.
Dobierając zamienniki dla używanych dotychczas źródeł światła, należy porównywać ich znamionowe strumienie i wybierać zamienniki o takim samym lub nieco większym strumieniu świetlnym. To pozwoli utrzymać natężenie oświetlenia na co najmniej tym samym poziomie przy jednoczesnym ograniczeniu poboru mocy.

Trzeba brać pod uwagę to, że najpopularniejsze obecnie zamienniki żarówek, jakimi są świetlówki kompaktowe, opłaca się instalować tylko w takich miejscach, w których są używane przynajmniej przez kilka godzin dziennie. W komórkach, garażach, piwnicach, na strychach, a także w WC i korytarzach w mieszkaniach i w budynkach gospodarczych, gdzie światło włącza się rzadko lub często, ale na krótki czas, doskonale sprawdzały się standardowe żarówki. W takich miejscach zamiast nich trzeba stosować żarówki halogenowe – wprawdzie trwalsze i o mniej więcej 30% wydajniejsze, jednak również droższe.

W większych pomieszczeniach zamiast zwykłych łączników warto zainstalować regulatory strumienia świetlnego źródeł światła, zwane potocznie ściemniaczami. Pozwalają one na optymalizowanie poziomu natężenia oświetlenia i odpowiednio także zużywanej mocy. Montuje się je w puszkach w miejsce zwykłych łączników. Należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku jest to możliwe. Ściemniacze bez problemu sterują żarówkami halogenowymi (standardowe powoli odchodzą do lamusa), ale gdy chce się ich użyć do sterowania świetlówkami kompaktowymi, trzeba zainstalować specjalne, dostosowane do tego lampy. Z kolei współpraca ściemniacza ze świetlówkami liniowymi wymaga zastosowania odpowiedniego stabilizatora.